17.12.2012 13.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy
Za tajemstvím Bermudského trojúhelníku je prý únik metanu
Bermudský trojúhelník dráždí fantazii vědců i čtenářů více jak 60 let, mnoho hypotéz bylo vyvráceno. Jak přitom píše facebooková verze portálu Naše voda, jedna ze střízlivějších teorií vysvětlující mizení lodí a lidí, je únik zemního plynu.
Australští výzkumníci z Monash University v Melbourne přišli v roce 2003 s „bublinovou teorií“ úniku metanu, který je pod oblastí Bermudského trojúhelníku v nezanedbatelném množství uložen. Obvykle je zamrzlý pod vysokým tlakem hluboko pod hladinou, ale podle profesora Josepha Monaghana a jeho kolegy Davida Maye, se čas od času mohou veliké kusy odtrhnout a stoupat k hladině. Po cestě k hladině metan přejde v plynné skupenství a geometrickouřadou přibývá na objemu. Než dosáhne hladiny, může být rozměr bubliny mnoho desítek metrů.
Na simulaci v počítači se tato hypotéza potvrdila. Loď,která se nacházela nad bublinou, se potopila znenadání ke dnu. Voda zředěná plynem ji přestala nadnášet. Pokus byl tedy vyzkoušen i v reálných podmínkách. Příslušný pokus byl proveden v bazénu. Bylo zjištěno, že pokud se loď nachází blízko místa, kde bublina vyplave na povrch, nemá šanci zůstat na hladině. Ovšem pokud je přímo nad centrem bubliny, pak se sice také propadne, ale opět stoupne a nepotopí se. Autoři pokusu jsou přesvědčeni, že tím by se vysvětlil nález lodí s mrtvými na palubě, kdy těla na sobě neměla ani škrábnutí. Pokud by byli lidé dlouho vystavěni působení plynu, mohli by zemřít právě takovou smrtí.
Jiní vědci ale tvrdí, že i když teoreticky k takovým situacím by mohlo dojít, je tento jev unikáních velkých bublin metanu velmi řídký. Metan by muselo něco zahřát, aby se uvolnil. Může se tak ale stát během podmořských otřesů a sesuvů.
Facebook naše voda
17.12.2012 13.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy