12.10.2018 14.21, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Začala rekonstrukce vodojemu Svatá Anna v Táboře
Na 30,5 milionů korun bez DPH vyjde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) rekonstrukce vodojemu Svatá Anna v Táboře – Měšicích, na který je napojena celá aglomerace, tvořená městy Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí. Informoval o tom dnes mluvčí JVS Zdeněk Zuntych.
Práce podle něj potrvají až do druhé poloviny roku 2019. Jde o klíčový vodojem pro celé Táborsko, které je jedním z našich největších odběratelů. Opravy jsou naplánované tak, aby vždy fungovala alespoň jedna komora vodojemu a zásobování vodou nebylo narušeno,“ říká Antonín Princ, ředitel JVS.
Z veřejné soutěže vyšla vítězně českobudějovická společnost AVE – servis, zaměřená na speciální stavební práce. Zakázka zahrnuje sanaci čtyř nádrží, technologie, trubních rozvodů a inženýrských sítí. Opraví se také obslužná komunikace a zpevní venkovní plochy. Nepotřebné objekty jako dochlorování se zbourají, naopak se přistaví nová armaturní komora. Komplex vodojemu Svatá Anna tvoří dva vodojemy „starý“ a „nový“ s kapacitou 2000 a 4000 m3 vody. Postaveny byly v 60. resp. 80. letech minulého století a jejich stav už současných nárokům na bezpečné dodávky nevyhovuje.
„Díky rekonstrukci se také upraví nátok do akumulační komory z vodojemu Chotýčany. Tím se optimalizuje využití kumulačního objemu vodojemu a zlepší provozní spolehlivost zásobení jednotlivých spotřebišť. Zlepší se technický stav obou vodojemů a přístup obsluhy k jednotlivým technologickým zařízením, minimalizují se provozní náklady,“ vysvětlil Princ.
Pitná voda na Táborsko teče dálkovým vodovodem ze zhruba 75 km vzdálené Úpravny vody Plav na Českobudějovicku, která zpracovává povrchovou vodu z nádrže Římov na řece Malši. Z ní pak pitná voda putuje pomocí čerpadel do vodojemů Hosín a Chotýčany, odkud se gravitačně přivádí do vodojemu Svatá Anna a také do dalšího táborského vodojemu Čekanice.
Do Tábora lze pitnou vodu dovést z ÚV Plav také přes západní větev Vodárenské soustavy jižní Čechy, která zahrnuje oblast Prachatic, Strakonic, Blatné a Písku a také Temelín, Týn n.V., Sudoměřice u Bechyně. Odtud se voda čerpá do vodojemu Hodušín, který je nejvyšším místem na trase řadu Tábor – Milevsko. Toto propojení výrazně zvyšuje provozní spolehlivost v případě, že by nastaly poruchy a havárie. JVS má přitom přímo v Táboře i další úpravnu vody „Rytíř“, která prošla rekonstrukcí a je kdykoliv schopna upravit vodu z nádrže Jordán.
„Zásobování pitnou vodou je neodmyslitelnou součástí běžného života každé obce i jejího rozvoje. Proto dlouhodobě cíleně budujeme celý systém tak, aby byl bezpečný a měl alternativní řešení,“ dodal ředitel. Podíl samotného města Tábor na celkovém odběru vody z Vodárenské soustavy jižní Čechy činil vloni 10,3 procenta (přes 1,6 milionů m3 vody) a po Českých Budějovicích (30,4 procenta) byl druhým největším.
Naše voda, ilustrační foto: JVS
12.10.2018 14.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace