19.7.2023 0.55, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Zákaz odběrů vody z potoků v Ústeckém kraji platí i na Teplicku
Vodoprávní úřady v Ústeckém kraji postupně rozšiřují zákazy odběrů vod z potoků. K Podbořansku a Žatecku nyní přibylo Teplicko. ČTK to zjistila z přehledu, který zveřejňuje na webu Povodí Ohře. Sucho nastalo letos dříve než v minulých letech. Pokud vydatněji nezaprší, podnětů na úřady ohledně zákazů čerpání vody z potoků v Povodí Ohře bude přibývat, řekl ČTK mluvčí povodí Jan Svejkovský. Ústecký kraj vyhlásil minulý týden dobu zvýšeného nebezpečí požárů na celém území, v lesích a na jejich okrajích se nesmí kouřit, rozdělávat a udržovat oheň
Povodí Ohře prověřuje s ohledem na dlouhotrvající sucho situaci na vodních tocích. „Tam, kde nastalo nebezpečí kyslíkového deficitu, je vážně ohrožen ekosystém. Člověk si dokáže pomoci, ale živočich ve vodě nikoliv,“ uvedl Svejkovský. Vodoprávní úřady reagují na podněty z povodí a vycházejí také z vlastního pozorování.
První zákazy letos vydaly úřady pro Žatecko, a to 20. června. „To je o 14 dní dříve než v minulých letech,“ uvedl Svejkovský. Žatecko patří k nejsušším oblastem v České republice. Zlepšit zásobování vodou by tu podle odborníků měla plánovaná nádrž Kryry. S jejím zprovozněním se počítá v roce 2041.
Zákaz odběrů platí od 10. července až do konce října také pro Podbořansko a od úterý i pro Teplicko. Pokud nebude pršet delší dobu, situace se bude zhoršovat. „Lokality v rámci Povodí Ohře se liší, ale současná situace ohledně sucha je již plošná,“ uvedl Svejkovský. Největší sucho podle něj panovalo v regionu v roce 2014. „Pod vodními nádržemi tyto problémy nemáme, protože tam zajišťujeme minimální průtoky,“ dodal mluvčí. Zákazů odebírat vodu z vodních toků se tak nemusí obávat například obyvatelé měst a obcí pod přehradou Nechranice na Chomutovsku.
Kvůli suchu a panujícím vysokým teplotám až do odvolání platí v Ústeckém kraji zákaz spalovat hořlavé látky na volném prostranství. V lesích a ve vzdálenosti menší než 50 metrů od okraje lesa se nesmí kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň a odhazovat hořící nebo doutnající předměty. V místech mimo souvislou městskou a obecní zástavbu je zákaz používat zábavní pyrotechniku a jiné obdobné výrobky.
Vysoký stupeň nebezpečí požárního rizika je na území národního parku České Švýcarsko. Platí noční zákaz vstupu do lesa v době od 22:00 do 06:00, během dne se návštěvníci národního parku smí pohybovat pouze po značených turistických trasách.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
19.7.2023 0.55, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace