Voda v řece Bílině ožila dalšími tisíci říčních ryb. Vysadili je rybáři společně s dětmi. Kromě plotic a okounů letos poprvé vypustili také cejna velkého. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už šest let.
V listopadu bude v regionu vysazeno 300 kilogramů ryb. „Vypouštění ryb do Bíliny se společně s rybářským svazem věnujeme od roku 2010. Za tu dobu jsme vysadili zhruba 4500 kilogramů ryb a pomohli tak přírodě na severu Čech. Díky zapojení škol se nám navíc daří prohlubovat vztah dětí k přírodě,“ řekl ČTK mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.
V chemických závodech v Záluží u Litvínova v minulosti využívali vodu z Bíliny k technologickým účelům. Řeka byla silně znečištěná a takřka bez života. Situace se podle vodohospodářů zlepšila výrazně v 90. letech minulého století, od té doby se koryto postupně pročišťuje.
„Z průzkumů složení rybího společenstva řeky Bíliny je patrné, že v úseku mezi městy Most a Bílina je populace ryb nejzranitelnější. Právě proto do těchto míst směřujeme naši pozornost při vysazování ryb,“ uvedl Václav Jelínek z Českého rybářského svazu.
Charakter řeky podle Jelínka vyhovuje zejména kaprovitým druhům. „Cejn velký je velmi důležitým zástupcem našich původních druhů. V případě, že v řece nalezne vhodné podmínky, je schopen přirozenou reprodukcí vytvořit skutečně hojnou populaci. Z výše uvedených důvodů jsme v letošním roce přistoupili právě k výběru cejna velkého, chceme ho vysadit asi 3000 kusů,“ uvedl Jelínek.
V listopadu děti vypustí další ryby v Hostomicích a Bílině. Pořádání akcí na více místech podle Dudy pomáhá zapojit více dětí a především urychluje šíření původních druhů ryb v Bílině. Projekt zarybňování Bíliny bude podle mluvčího Unipetrolu pokračovat i v příštím roce.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons
5.11.2016 0.58, Rubrika: Rybářství a rybníkářství