20.6.2013 10.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla
Zastavme odbahnění. Je zbytečné, tvrdí opozice
Opoziční zastupitelé chtějí zastavit práce na Jordánu. Píše o tom deník Mladá fronta DNES s tím že vedení táborské radnice je zásadně proti, neboť by prý muselo vrátit dotace a vše zaplatit ze svého.
Zastavte odbahnění Jordánu v Táboře, vyčerpejme jen dotace, které jsme dosud prostavěli, a napusťme rybník. S takovou výzvou přijdou na nejbližším jednání opoziční zastupitelé města. Vadí jim komplikace, které projekt za 460 milionů korun provázejí: dvakrát protržená provizorní hráz, bahno spláchnuté do Tismenického potoka a Lužnice a sesouvající se břehy. Radnice návrh odmítá, říká, že pak by musela podle smluv vrátit dotace a vše zaplatit ze svého.
„Celá akce byla zaklínaná především nutností vybudovat spodní výpust Jordánu a čistotou vody v nádrži. Spodní výpust už je hotová a kolem ní je bahno odtěžené. Pokud se nevyčistí přítoky do nádrže od sedimentů a chemikálií, bude zanedlouho Jordán v podobném stavu jako před bagrováním. Projekt zatím přinesl více škody než užitku,“ prohlásila opoziční zastupitelka z uskupení Jinak! Michaela Petrová. Ta odbahňování kritizovala od začátku, nelíbilo se jí, že se radnice pouští do stavby se sdružením, které předložilo o sto milionů korun dražší nabídku než konkurence.
Současná kritika je ale podle vedení města nesmyslná. Pokud by Tábor zastavil práce v polovině projektu, kdy nyní je vytěžené bahno jen z necelé spodní poloviny nádrže, musel by podle starosty vrátit dotaci pro nesplnění podmínek projektu a vše zaplatit ze svého. „A to já odmítám. Jediná šance je projekt dodělat,“ řekl včera starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020. Návrh opozičních zastupitelů tak velmi pravděpodobně neprojde, koalice tvořená Táborem 2020, ČSSD a TOP 09 má dostatek hlasů, aby jej smetla ze stolu.
Při povodních se Jordán opět zaplnil vodou, nyní už znovu prázdný. Ale ukázaly se další škody: břehy se sesunuly do nádrže. Radnice chystá jejich opravu. V havarijním stavu jsou břehy pod sladovnou a botanickou zahradou, kde tvoří břeh dřevěná konstrukce, nad níž vede stezka. Tím, jak dřevo hnije, dělají se v cestě trhliny. „Nestabilita svahu je patrná i z naklonění dřevin ve svahu nad hladinou,“ popsal tajemník radnice Lubomír Šrámek a dodal, že opravu bude muset zaplatit město.
Druhý úsek pod železniční tratí a sladovnou má zase trhliny. Ty vznikly po vypuštění rybníka, protože do té doby voda do svahu „tlačila“. V břehu je také kanalizace, proto chce radnice přistoupit k sanaci co nejdříve, aby nedošlo k jejímu poškození. Oprava vyjde podle radnice na 15 až 20 milionů korun. Tábor žádá o dotaci ze Zemědělského intervenčního fondu.
Břeh opraví stejné firmy, které odbahňují nádrž, tedy Daich, Metrostav a Zvánovec. „Zákon umožňuje v tomto případě, kdy je nutná urychlená oprava, udělat výběrové řízení bez uveřejnění,“ uvedl Šrámek. Opravu břehů pod botanickou zahradou bude muset zaplatit radnice ze svého.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy
20.6.2013 10.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Přehrady a vodní díla