30.10.2013 13.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Zastupitelé Loun se zajímali o roli Nechranické přehrady i čistotu Ohře
Přesvědčit zastupitele Loun o zásadách správné manipulace na nechranické přehradě bylo cílem setkání vedení státního podniku Povodí Ohře se zastupiteli města Louny. Informoval o tom mluvčí Povodí Jan Svejkovský.
Vodní dílo Nechranice je přitom významné nejen pro město Louny, ale pro celou dolní Ohři. Nechranická přehrada byla nicméně navržena a postavena zejména jako zásobní nádrž, která má jen omezené možnosti snižovat povodňové průtoky a nemůže před každou povodní ochránit veškeré nemovitosti. „Přesto je snižování kulminačních průtoků v součinnosti s dalšími přehradami hlavně na Karlovarsku významné,“ sdělil generální ředitel státního podniku Povodí Ohře Jiří Nedoma.
Podle jeho slov byly letošní letní povodně svým charakterem podobné povodním z jarního tání sněhu. „Takový průběh povodňových vln velmi rychle vyčerpal retenční schopnosti všech nádrží, které byly připravené plnit své zásobní funkce pro nastávající obvykle suchou polovinu roku,“ uvedl Nedoma. Na rozdíl od jarního tání, kdy jsou nádrže vypuštěné nebo předvypuštěné podle bilance sněhové zásoby, byly zásobní objemy před povodní v červnu 2013 téměř plné,“ konstatoval proto vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Ohře Michal Tanajewski. Přesto podle něj došlo v nechranické nádrži k předvypouštění části zásobního objemu, který není určen k řešení povodňové situace, ale prioritně pro zásobování průmyslu a obyvatelstva vodou.
Nechranická nádrž při své hloubce okolo 40 metrů má významný vliv i na zlepšování kvality vody na dolní Ohři. Na odtoku z vodního díla je voda výrazně kvalitnější než na přítoku. Pokud by se hladina udržovala trvale na nižší než stávající úrovni, mohlo by to mít negativní vliv na samočisticí schopnost nechranické nádrže, což by se projevilo zejména v letním období s vyššími teplotami a nižšími průtoky.
Dalším tématem byla údržba koryta Ohře a těžení sedimentů. Oproti dávné minulosti se dnes již v Ohři netěží sedimenty, neboť bylo několikrát, naposledy v roce 2011, potvrzeno, že těžení sedimentů nezvýší kapacitu koryta vodního toku. Důvodem je existence pevných prvků, tedy jezů, a způsob pohybu sedimentu v korytě během povodně. Sedimenty v nejkritičtější době povodně, tedy v době blízko kulminace, jsou ve vznosu vlivem rychlosti proudící vody. Proto nemá smysl je těžit.
Jak ale Svejkovský podotýká, i přes „vodohospodářskou osvětu“ směrem k zastupitelům Loun si „zástupci Povodí Ohře nejsou zcela jisti, že pozitivně přesvědčili zastupitele města Louny“. „Vodohospodářská problematika je poměrně obtížná a vysvětlit něco věcného předem „přesvědčeným“ zastupitelům o opaku je jen velmi těžké,“ konstatuje mluvčí Povodí Ohře.
Obě strany se nicméně shodli na zatímní dobré spolupráci, která by měla pokračovat i v budoucnosti.
Naše voda, foto Naše voda
30.10.2013 13.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla