6.1.2016 15.10, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Zauhlovací a vodárenská věž ve Vratislavicích je kulturní památkou
Ministerstvo kultury ČR dne 17.12.2015 s definitivní platností rozhodlo na základě návrhu Národního památkového ústavu (NPÚ) z ledna roku 2011 o prohlášení zauhlovací a vodárenské věže s kotelnou a elektrárnou a silničního mostu přes Lužickou Nisu, nacházejícího se v blízkosti věže za kulturní památku. Oznámil to NPÚ.
Autorem celého souboru staveb z let 1916–1919 je významný architekt Leopold Bauer. Soubor je součástí výrobního areálu někdejší továrny na koberce Ignaz Ginzkey. Stavebníkem objektů byl Willy Ginzkey, syn zakladatele podniku a od roku 1911 jeho jediný majitel.
Vodárenská a zauhlovací věž areálu bývalé továrny na koberce, která dnes slouží především jako skladovací areál, je výraznou dominantou Vratislavic nad Nisou a především dokladem skloubení průmyslové architektury s výrazným architektonickým výrazem, který objektu dodal krnovský rodák architekt Leopold Bauer (1872 – 1938), který patřil k žákům Otto Wagnera na vídeňské Akademii. Jeho nadání a talent se projevil již během studií nejen oficiálními cenami, ale také tím, že si jej Wagner vybral jako spolupracovníka do svého soukromého ateliéru. V roce 1913 byl jmenován profesorem architektury ve Vídni, kde působil jako nástupce Otto Wagnera do roku 1919.
Bauerovy realizace na našem území jsou z velké části památkově chráněny, jde však o stavby rodinného, obchodního či veřejného charakteru (obchodní dům Breda nebo někdejší Obchodní a hospodářská komora, dnes společenský dům v Opavě, vila čp. 369 v Lipové ulici a Reissigova vila čp. 67 v ulici Hlinky v Brně). Rozhodnutím Ministerstva kultury ČR se mezi uvedené památkově chráněné realizace zařadily i součásti vratislavického průmyslového areálu.
Důvodem pro památkovou ochranu je samotná architektonická hodnota zauhlovací věže, která tvoří neoddělitelný technologický celek s kotelnou a elektrárnou, i silničního mostu přes řeku Nisu. Důvodem je též úloha věže v krajinném rámci Vratislavic nad Nisou, tvořící vedle kostelní věže jejich nejvýznamnější dominantu. Jedná se o jedinečný hmotný doklad období rozmachu průmyslové obce, historicky neoddělitelně spjaté s tradicí výroby koberců.
Naše voda, foto: NPÚ
6.1.2016 15.10, Rubrika: Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě