19.8.2020 11.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Zaujalo nás: ČR možná čekají povodňové roky
Jak je to s pětisetletým suchem, rolí stromů v krajině a odhadem dalšího vývoje počasí se zabývá v rozsáhlém rozhovoru s názvem „Mokřady ani panika sucho nevyřeší. Teď nás nejspíš čekají povodňové roky, říká šéf ČHMÚ“ pro Deník N ředitel ČHMÚ Mark Rieder.
Část textu, který vyvrací řadu nepřesných tezí, nabízíme i čtenářům portálu Naše voda včetně odkazu na veřejně zpřístupněnou část rozhovoru:
Jaká místa v Česku sucho ohrožuje nejvíc?
Nemyslím si, že sucho bude dál pokračovat. Naopak, suchá epizoda dřív nebo později skončí. Čím déle epizoda trvá, tím větší je pravděpodobnost, že skončí v nejbližším období. Suchá epizoda byla způsobená tím, že spadlo méně srážek, než mělo, bylo výrazně tepleji a v zimě nebyl sníh, takže se nedoplňovaly zásoby. To ale neznamená, že suché období bude dál pokračovat.
Čeká nás naopak mokré období?
Tak jako bylo pět let suchých, může nastat pětileté období povodní. A pravděpodobně i nastane. Když je pět let sucho a teplo, je přirozené, že bude období, kdy bude srážek výrazně víc.
Jenže pak zase může přijít dlouhá epizoda sucha, takže bychom se asi měli připravit na to, že extrémy budou častější. Nebo ne?
Ale lidská paměť je krátká a eufemická. Člověk si nepříjemné věci nepamatuje a zatlačuje je do pozadí. Suché epizody tady vždycky byly, není to nic výjimečného. Akorát teď se z toho dělá daleko větší humbuk. Situace se bulvarizuje daleko víc, než by si samotný problém zasloužil. Daleko víc se k tomu vyjadřují lidé, kteří by měli být zticha.
Například?
Takových lidí je. Čím déle sucho trvalo, tím víc se dostávalo sluchu lidem s extrémnějšími názory. Jsou lidé, kteří tvrdí, že kdybychom na území celé České republiky vybudovali mokřady, nepotřebujeme jedinou nádrž. Nemají ani ponětí o hydrologii, hydrogeologii a tak dál. Ale lidem to naočkovávají a ono jim to zůstane v podvědomí. Třeba v letech 1991 a 1992 bylo takové sucho, že víc než milion lidí v této zemi museli zásobovat pitnou vodou z cisteren. To už si nikdo nepamatuje. Představte si, že milion lidí chodí s kyblíkem pro vodu, aby se mohli napít. Teď tato situace vůbec nenastala. Tím víc mě pak rozčilují tvrzení typu „je pětisetleté sucho“, protože je to vědecký bulvár.
Teď narážíte na kolegy z projektu Intersucho, kteří na to upozornili v dubnu..
Na tom nesejde. Jen chci říct, že pětisetleté sucho není žádná hodnota. U povodní je to jinak – když řeknete, že nějaký průtok je stoletá voda, je to na základě spočítané křivky a na základě pravděpodobnosti, že takto vysoký průtok nastane. Je to hodnota odvozená od statistické četnosti výskytu. Vědci z Intersucha ale upozorňovali, že uplynulá epizoda byla významná svou délkou. Tak dlouhé sucho podle nich nenastalo od 16. století, kdy jsou o podobných událostech záznamy. Záleží, z jaké optiky se na to díváte. Pokud tak, že za posledních 500 let nebylo pět nebo šest let v kuse sucho, je to pravda. Ale to ještě neznamená, že je to pětisetleté sucho.
Veřejně přístupná další část textu: https://denikn.cz/414218/mokrady-ani-panika-sucho-nevyresi-ted-nas-nejspis-cekaji-povodnove-roky-rika-sef-chmu/?ref=tit, ilustrační foto (mokřad Kněžmostka) Naše voda – Nina Havlová
19.8.2020 11.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Hlavní zprávyAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace