3.11.2015 13.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Závěr studie NASA je v rozporu s tvrzením IPCC
Podle nejnovější studie glaciologů z NASA je celkový přírůstek antarktického ledu větší než je jeho úbytek a Antarktida jako celek led hromadí. Píše o tom populárně-vědecký server osel.cz s tím, že Mezivládní panel pro změnu klimatu tvrdí opak.
Z nejnovější analýzy satelitních dat Antarktický led vykazoval v letech 1992 to 2001 roční nárůst 112 miliard tun, zatímco celkový úbytek v letech 2003 a 2008 činil ročně jen 82 miliard tun. Toto zjištění zpochybňuje závěry celé řady studií, včetně těch uváděných Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC), jehož zpráva z roku 2013 říká, že v Antarktidě pevninského ledu ubývá.
Podle glaciologa Jay Zwally, hlavního autora studie NASA Goddard Space Flight Center, lze sice souhlasit s tím, jak uvádějí předchozí studie, že ledu na Antarktickém poloostrově a u ledovců Thwaites a Pine Island v západní části Antarktidy ubývá. Pokud se do kalkulací zahrne východní Antarktida a centrální oblasti západní Antarktidy, ledu naopak přibývá. Otázkou podle Zwaly je, zda ztráty v západní Antarktidě se budou ještě zvyšovat a „doženou“ dlouhodobý zisk ledu ve východní Antarktidě. To se už ale dostáváme na pole spekulací. Podobně, jako když klimatologové z řad alarmistů obecněignoruji tzv. Polar Seesaw, tedy jev, že klima na jižním pólu se po miliony let často chová opačně než na severním pólu a pozorované neoteplovaní Antarktidy vysvětlují pomocí úbytku ozonu, nárůstem CO2.
Pokud Zwallyho tým počítal dobře, tak hmotnostní přírůstek ledu ve východní Antarktidě od roku 1992 do roku 2008 zůstal stabilní a činil 200 miliard tun za rok. Úbytek ledu v pobřežních oblastech západní Antarktidy a Antarktického poloostrova vzrostl o 65 miliard tun ročně. Antarktida tedy nemohla přispívat k růstu hladiny oceánu. Naopak. Přičinila se o snížení jeho hladiny a to o 0,23 milimetrů za rok.
Závěr studie je v rozporu se zprávou IPCC, která uvádí vzestup hladiny o 0,27 milimetrů ročně. Pokud by hladina oceánu stoupala tempem, jak tvrdí experti z IPCC, potom musí začít hledat jiného viníka, než za jakého označují tání antarktických ledovců. Antarktidě, jak to tak vypadá, se za pomoci radarových výškoměrů Evropské kosmické agentury a dálkového průzkumu Země (ERS), laserových výškoměrů z NASA (NASA Ice) a střediska ICESat, podařilo z nařčení vyvléknout.
Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: Journal of Glaciology, NASA’s Goddard Space Flight Center, IPCC, foto: Pine Island – mediální hvězda katastrofálních nadcházejících změn. (západní Antarktida), autor NSIDC
3.11.2015 13.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině