23.11.2016 2.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Zemědělci budou muset chránit půdu, jinak přijdou o dotace
Od roku 2018 by mělo být v ochranném režimu před erozí 25 procent zemědělské půdy, nyní je v něm okolo 12 procent. Připomíná to portál E 15 s tím, že se budou zpřísňovat podmínky, které mají zemědělci kvůli erozi dodržovat, pokud je nedodrží, budou se jim krátit dotace.
Řekl to náměstek ředitele Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) Ivan Novotný. Do roku 2030 by mělo být chráněno až 60 procent zemědělské půdy. Pokud má zemědělec půdu v ochranném režimu proti erozi, musí na ní dodržovat tvrdší protierozní postupy. Stát po zemědělcích chce, aby dodržovali řádné ochranné postupy. Spolu s přísnější ochranou zjednodušuje možnost, jak si mohou zjistit, zda je dodržují, případně menší eroze dosáhnout. V tzv. protierozní kalkulačce budou moci zadat své plánované osevní postupy.
Aplikace jim pak na základě několika údajů vypočítá, zda standardy naplní. Výhodou kalkulačky by také mělo být, že pokud to v konkrétní lokalitě povolí, budou moci zemědělci pěstovat i takové plodiny, které nejsou například v místech s opakovanou erozí povolené.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky ministerstvo upustilo od povinného zvýšení počtu plodin, které pěstitelé na polích mají. „Pestrost osevních postupů není rozhodně malá. Velká většina podniků má nad čtyři, jsou i podniky s osmi plodinami. Pro nás bude důležitější vybrání vhodných lokalit pro plodiny, zajištění organické hmoty a délka svážnice, která není přerušená,“ řekl na dotaz ČTK.
Stát plánuje i zpřísnění podmínek pro plochy v ochranném režimu. Například roční ztráta půdy, aby byla v normě, bude moci být do 17 tun na hektar na hlubokých a středně hlubokých půdách, na mělkých pak půjde o čtyři tuny z hektaru. V současnosti je limit na 30 tunách na hektar.
Zdroj: http://www.e15.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
23.11.2016 2.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě