1.11.2018 8.31, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Zemědělcům mohou při zalévání pomoci drony
Zemědělci vymýšlí, jak čelit problémům, jako je sucho nebo nedostatek kvalifikovaných lidí. Jak přitom připomínají Hospodářské noviny, řešením by mohly být nové technologie, které umožní méně lidem pracovat na větší ploše.
Příkladem nových technologií v praxi mohou být drony, tedy malé bezpilotní letouny, které pole nejprve nasnímají pomocí senzorů a následně třeba zalijí jen ty části pole, kde je to reálně potřeba. Drony a malá letadla mohou na polích hledat i problémy. „Létali jsme v Peru na okraji pouště. Letadla tam dokážou detekovat poruchy zavlažovacího systému,“ uvedl Petr Lněnička, jednatel firmy Vertical Images, která se mimo jiné zabývá leteckým mapováním a využitím dronů.
Kromě dronů mohou zemědělcům dodávat data i satelity, které mohou zasílat údaje o jejich polích s přesností až na několik desítek centimetrů. Jejich výhodou je, že jsou výrazně levnější než drony. Naopak nevýhoda je, že nedokážou snímat při zatažené obloze. Získaná data sama o sobě však nemají žádnou hodnotu, pokud s nimi zemědělci nebudou dále pracovat. Využití dat také komplikuje různorodost systémů. „Narážíme na problém, že zemědělec nemá stroje jedné firmy a ty spolu nekomunikují,“ uvedl vedoucí katedry zemědělských strojů František Kumhála.
Zdroj a plné znění článku: Hospodářské noviny, ilustrační foto archiv Naše voda
1.11.2018 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony