11.8.2014 9.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Zítra uplyne 14 let od katastrofy ruské ponorky Kursk
Dne 12. srpna letošního roku uplyne 14 let od jedné z největších námořních katastrof – havárie ruské jaderné ponorky Kursk. Některé z dokumentárních fotografií si můžete prohlédnout také na facebooku Naše voda.
Na palubě ponorky K-141 Kursk, dlouhé 155 metrů a široké 18,2 metrů, bylo v době katastrofy 118 mužů posádky, 24 torpéd, 28 konvenčních torpéd, 24 protilodních řízených střel P-700 Granit. Ponorka plula v rámci cvičení 135 km od přístavu Severomorsk (o souřadnicích 69°40′ s. š., 37°35′ v. d.) a klesla po výbuchu do hloubky 108 metrů.
Hypotéz, jak ke katastrofě došlo, je mnoho, ale pravděpodobně ponorku zničil samovolný výbuch torpéda. Vysoce koncentrovaný peroxid vodíku sloužící pro pohon torpéda zřejmě prosákl rzí v torpédovém pouzdře. Peroxid reagoval s mědí a mosazí v torpédometu, a tak způsobil řetězovou chemickou reakci vedoucí k explozi.
Prezident Putin byl v té době na dovolené, odmítal zahraniční pomoc, což mu pozůstalí námořníků nemohou nezapomenout. Teprve v 8:40 hodin ráno druhého dne začaly záchranné akce. Ruská ponorná plavidla neměla ale kvalitní baterie, pokusy propojit se s ponorkou byly marné. USA a britská vláda od počátku katastrofy nabízela svou pomoc. Teprve 16. srpna 2000 ale požádala ruská vláda o mezinárodní pomoc britskou a norskou vládu a 19. srpna dorazila loď z Norska na místo tragédie. O den později britští potápěči doplavali k nouzovému průlezu deváté komory. Na místě zjistili, že místo bylo zcela zaplavené vodou, takže nikdo nemohl přežít. Až na podzim roku 2001 byl zbytek ponorky vyzvednut z oceánského dna nizozemskými záchrannými společnostmi.
Naše voda, ilustrační foto: ruské archivy
11.8.2014 9.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy