30.11.2018 9.24, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Zlínská zoo bojuje se suchem i pomocí nádrží na dešťovou vodu
Zlínská zoologická zahrada bojuje se suchem také pomocí podzemních nádraží na dešťovou vodu. Využívá i vlastní studny a nový šedesátimetrový vrt. Zahrada ročně spotřebuje kolem 40.000 metrů krychlových vody. Ještě před dvěma lety zhruba 60 procent vody čerpala z veřejného vodovodního řadu, nyní 60 procent pokrývá z vlastních zdrojů, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí zoo Romana Bujáčková.
„Navíc díky instalovaným technickým opatřením jsme ve srovnání s rokem 2016 snížili spotřebu vody o pět procent. Ačkoliv jsme od roku 2016 rozšířili areál zoo a vznikla tak další odběrná místa, finanční náklady na vodu nestoupají a daří se nám je udržet v prakticky stejné výši,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.
Zahrada začala hospodařit s dešťovou vodou před dvěma lety, kdy vybudovala pod tropickou halou první podzemní plastovou cisternu o objemu 18 metrů krychlových. Dešťová voda ze střechy od té doby slouží k zavlažování rostlin v hale.
O rok později pracovníci zoo umístili v technickém zázemí další retenční nádrž, která dokáže pojmout 22 metrů krychlových vody ze střechy rozlehlého seníku. V daném trendu pokračovala zoo i letos. „V rámci výstavby nového výběhu B pro slony jsme do země zapustili čtyři velkoobjemové nádrže o celkové kapacitě 100 metrů krychlových. S promyšleným systémem hospodaření s vodou je počítáno nejen u nového výběhu slonů, ale také v celém projektu Karibuni,“ uvedl ředitel.
Další retenční nádrže přibyly letos na podzim. „Již při plánování opravy zámecké nádrže a její úpravy na novou letní expozici pro aligátory jsme hledali možnost využít dešťovou vodu ze střechy zámku Lešná. Podařilo se nám poblíž nádrže umístit šest podzemních zásobníků vody o celkovém objemu 65 metrů krychlových. Dešťovku ze střechy zámku využijeme nejen pro zálivku v areálu zoo, jak je tomu u dříve realizovaných zásobníků, ale také pro provoz samotné expozice aligátorů,“ uvedl Horský.
Další retenční nádrže přibudou příští rok v souvislosti se stavbou expozice pro jaguáry, která vznikne ve svahu pod tropickou halou. „Stejně tak plánujeme osazení zásobníku na dešťovku poblíž budovy odchovny v zázemí zoo,“ uvedl ředitel. Se zachycením dešťové vody se počítá i při připravované opravě průchozí asijské voliéry.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Palickap
30.11.2018 9.24, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony