29.12.2014 10.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Změna protipovodňových map zřejmě nebude
Mnozí majitelé nemovitostí si stěžují na povodňové mapy pojišťoven, které radikálně snižují ceny jejich nemovitostí. Připomněla to reportáž TV Prima s tím, že se ale často jedná o stavby v oblastech, kde nikdy velká voda nebyla, nebo jsou tam chráněny protipovodňovým valem.
Povodňové mapy platí od září a rozdělují oblasti podle míry rizika záplavy do čtyř tarifních zón. Na webových stránkách České asociace pojišťoven si můžete zjistit, v jaké je váš dům. Pro Jana Marišlera to bylo opravdu přísné. Z první zóny, kde nehrozí riziko žádné, se dostal do té čtvrté – nejhorší, a v podstatě nepojistitelné proti povodni. Kvůli tomu, že pojišťovny takto dramaticky zpřísnily povodňové scénáře, šla cena jeho domu radikálně dolů. Ověřovali jsme to u realitních makléřů. Podle nich přitom u nemovitostí v povodňových zónách platí nepřímá úměra, to znamená, čím vyšší povodňová zóna, tím nižší cena nemovitosti.
V uvedeném případě nicméně Česká pojišťovna podle svého mluvčího Václava Bálka uznala, že ochrana proti vodě je tam natolik dostatečná, že není důvod mít obavu, že by třeba mohl přepadnout do jiného povodňového pásma a klient může pokračovat v pojištění. Podle TV Prima by se tak dalo logicky očekávat, že ze stejných důvodů by se měly změnit i povodňové mapy. Pokud si to myslíte, stejně jako my se mýlíte. Asociace pojišťoven si za mapami dál stojí.
„Je to na každé pojišťovně, jak bude přistupovat k těmto klientům, jestli zůstane stejně přísná jako jsou naše povodňové mapy. Rozhodně se nemůžou měnit na základě toho, že se liší od těch státních map,“ tvrdí mluvčí ČAP Marcela Machová.
Oproti státním povodňovým mapám jsou nicméně podle TV Prima mapy pojišťoven údajně přesnější, protože započítávají více menších toků. Naopak podle Povodí Moravy zase nepočítají mapy pojišťoven s protipovodňovými zábranami. Otázka ale je, podle kterých map se bude nakonec řídit odhadce, který určuje cenu nemovitosti.
Zdroj: TV Prima, ilustrační foto archiv Naše voda
29.12.2014 10.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě