26.9.2014 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Změna záplavových map umožní výstavbu domů v nových lokalitách
Protipovodňové hráze a další ochranné stavby, které vodohospodáři v posledních letech na střední Moravě dokončili, překreslují mapy záplavových území. Informuje o tom olomoucká mutace serveru iDNES.cz.
Místa, kde se kvůli riziku povodní například nesmělo stavět, tak nyní obce plánují měnit na stavební parcely či průmyslové zóny. Z úprav mohou těžit také lidé, kteří v dříve vodou ohrožených oblastech bydlí. Mohou totiž začít vyjednávat s pojišťovnami a dosáhnout snížení pojistek svých nemovitostí. Ze seznamu záplavových území v poslední době zmizelo několik oblastí na střední Moravě.„Po dokončení stavby ochranných hrází Krajský úřad Olomouckého kraje aktualizoval záplavové území tak, že některé plochy z něj byly vyňaty,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová. Místa, kde byl dlouhé roky téměř zastaven jakýkoli rozvoj, mohou nyní naplno využívat třeba v Chromči, Leštině, Postřelmově a brzy se podle všeho dočkají také Moravičany.
Vynětí pozemků ze záplavového území je však hodně důležité i pro lidi, kteří tam už domky, hospodářská stavení nebo své firmy mají. Ve výsledku totiž mohou začít vyjednávat se svými pojišťovnami a díky změně výrazně ušetřit na pojistkách.„Jestliže se místo pojištění díky některým opatřením a novým skutečnostem přesune do méně rizikové zóny či jiným způsobem prokazatelně klesne riziko velké vody, jsme připraveni toto samozřejmě zohlednit a příznivě promítnout do ceny pojištění,“ potvrzuje například mluvčí České pojišťovny Jan Marek.
Zdroj: www.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.9.2014 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony