20.9.2021 13.16, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Znalec Klicpera tvrdí, že jeho výroky ke kauze Bečva se už ministerstvo zabývá
Znalec Jiří Klicpera tvrdí, že jeho předchozími vyjádřeními ke kauze otravy řeky Bečvy se už ministerstvo spravedlnosti zabývá. Reagoval tak na dotaz ČTK v souvislosti s dnešním zveřejněním závěrečné zprávy sněmovní komise, která ekologickou katastrofu vyšetřovala. Podle komise dřívější výroky Klicpery, který zpracovával pro policii znalecký posudek, byly způsobilé ohrozit výsledek trestního řízení. Komise se proto rozhodla podat podnět ministryni spravedlnosti pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku.
V únoru Klicpera v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila společnost Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů prohlásil, že viníka zářijové otravy zná, konkrétní ale nebyl. „Ministerstvo spravedlnosti to už šetří, já jsem k tomu podával vyjádření. Já s tím samozřejmě nesouhlasím, protože jsem nepustil ven nic, co by předtím nebylo veřejně známo. Nevím, kdo to podal, to nechci rozebírat, ale podal jsem k tomu stanovisko, takže tím se může ministerstvo teď zabývat ještě jednou, nebo odpoví poslanecké komisi, že už se to šetřilo,“ řekl dnes ČTK Klicpera.
Dále uvedl, že na žádost sněmovní komise zpracovával vyjádření týkající se toho, jaké změny v legislativě by měly nastat, aby případné havárie byly lépe zvládány a dalo se jim předcházet. „Zpracoval jsem jim vyjádření, které chtěli a které přihlíželo k tomu, co už bylo publikováno. To už jsem neopakoval, to co oni měli ve svých závěrech. Poslal jsem jim to a protože chtěli po mně nějakou práci, tak jsem jim poslal fakturu. A oni řekli, že takové věci neproplácejí. Takže pro poslance pracujeme zdarma. Oni na to dostávají nějaký paušál, jak já vím, ale jaksi nevyužívají jej a chtějí, abych pro ně pracoval zdarma, což je veselé, za dnešních okolností v této zemi,“ řekl znalec.
Sněmovní komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). V souvislosti s tím komise navrhuje změnu legislativy a metodických pokynů.
S tím, že jsou nynější zákony pro případ takto velkých havárií nedostatečné, souhlasí i Klicpera. „Je v tom legislativně dost velký chaos. Ale to způsobili poslanci. Já neříkám, že to byli zrovna ti, kteří tam teď jsou, nebo ti, kteří byli v komisi. Ale legislativa je dílem Poslanecké sněmovny, potažmo ještě k tomu Senátu, takže nechť se oni podívají, co vyrobili za zmetky a napraví svoji práci,“ uvedl Klicpera.
V souvislosti s havárií policie obvinila společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři po havárii přes 40 tun ryb.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto MSP. wikimedia commons, Vlastní dílo
– 20.9.2021 13.16, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony