1.2.2013 8.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Zvláštní tvar hlavy umožňuje kladivounům binokulární vidění
Hypotéz, proč mají kladivouni tak zvláštní tvar hlavy, je mnoho. Nyní se zdá, že je problém vyřešen – podle vědců umožňuje zvláštní hlava kladivounům výborné vidění. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.
Dřívější hypotézy byly také zajímavé, ale byly to pouze spekulace. Někteří vědci byli přesvědčeni o lepší hydrodynamice těla, další měli dojem, že jim tvar hlavy vylepšuje čichové vlastnosti. Hypotéza o větším množství smyslových orgánů umístěných v kladivu, které registrují elektrické pole vydávané jejich kořistí, byla také jedna z dalších, která se nepotvrdila.
Nejvíce biologů ale předpokládalo, že takto postavené oči zlepšují jejich vidění. Mnoho jich bylo ovšem přesvědčeno, že kladivoun není schopen vidění směrem před sebe. Mořští biologové z Florida Atlantic University v Boca Ranton chtěli tyto spekulace prověřit, a proto provedli ve velkém akváriu pokus. Do akvária vypustili různé druhy žraloků s podivně tvarovanými hlavami a pomocí senzorů měřili elektromagnetickou aktivitu jejich mozků.Vysílali k nim světelné paprsky v různých úhlech, aby zjistili, jak bude jejich mozek reagovat. „Tato studie potvrdila, že kladivouni mají skutečně takzvané binokulární vidění. Při tomto typu vidění se oblasti vidění obou očí překrývají a vytváří obraz, který vyniká hloubkou a přesným vykreslením vzdálenosti,“vysvětluje vedoucí týmu Michelle McCombová.
Vědci také zjistili, že čím mají žraloci oči dále od sebe, tak lépe vidí. U kladivouna křídlohlavého (Eusphyra blochii), přezdívanému někdy „plovoucí bumerang“, bylo zjištěno překrytí zorného pole o rekordních 48 procent.
Zdroj: Facebook Naše voda
1.2.2013 8.29, Rubrika: Rybářství a rybníkářství