11.6.2014 11.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Zvýšit retenční schopnost krajiny je nutné pro konkurenceschopnost zemědělství
Základy budoucí koncepce, jejímž cílem je zvýšit schopnost české krajiny zadržovat vodu a zabránit další degradaci půd představili na dnešní konferenci „Voda v krajině“ členové pracovní skupiny „VODA“ působící jako poradní orgán ministra zemědělství Mariána Jurečky.
Vodní erozí je podle odborníků v naší zemi ohroženo 50 procent zemědělské půdy a vážně poškozeno zhruba 450 000 hektarů půdy. Není to ale jen problém České republiky – v Evropě je vodní erozí ohroženo 115 milionů hektarů půdy a větrnou erozí 42 milionů hektarů. Ekonomické ztráty vznikající zástavbou půdy a trvalou ztrátou funkcí půdy činí v EU ročně 38 miliardy eur.
Tato situace vede ke snížení konkurenceschopnosti evropského i českého zemědělství a pro nezemědělskou veřejnost představuje zvýšená rizika poškození majetku při povodních nebo suchu. Zvýšit schopnost půdy zadržovat vodu je tak podle účastníků konference, zvláště v případě ČR, které je střechou Evropy a veškerá voda z ní odtéká, základní prioritou při formulování zásad hospodaření v krajině i podmínek dotačních programů ministerstev zemědělství i životního prostředí.
Nezbytnou podmínkou k tomu je koordinace činnosti a spolupráce všech zainteresovaných složek státu, jejichž představitelé dnes na konferenci „Voda v krajině“ prezentovali nástroje a mechanismy, které by měly být obsaženy v souhrnné „Koncepci pro efektivní zadržování vody v krajině“. K tomu hodlá pracovní skupina „VODA“ využít i podněty, které zazněly v diskusi z řad odborníků pozvaných na dnešní konferenci.
Členové pracovní skupiny VODA jsou zástupci širokého spektra odborníků v oblasti vodního hospodářství napříč rezorty ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí. Práce jednotlivých členů v rámci skupiny není honorovaná, přesto je její činnost i po pouhých sedmi měsících od založení skupiny velmi přínosná a v odborné veřejnosti sledovaná. Předsedou skupiny je ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd Jiří Hladík.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
11.6.2014 11.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě